Monday, 18 November 2013

Granada Ingyenes Turavezetes

Mint ahogy minden helyen, amit meglatogattunk, itt is elmentem egy ingyenes turavezetesre. Azonban mielott nekiindulnek, gyorsan felvazolom a tortenelmi hatteret. Granada nagyon sokaig volt muzlim uralom alatt es ez volt az utolso varos Spanyolorszagban, amit a morok feladtak, amikor Ferdinand es Izabella a varos ala vezette a sereget. Ennek koszonhetoen a mor hatas mindenhol eszreveheto az epiteszetben.

A tura a Plaza de Santa Ana-n kezdodott, az Alhambra labanal, ahol az Iglesia de Santa Ana talalhato. Ez a templom eredetileg egy mecset volt, amit Almanzra-nak hivtak, de 1501-ben atformaltak kereszteny imahellye. Latod a harom gombot a templom tetejen? Ezeket megtalalod minden mecset tetejen kulonbozo szamban. Arra, hogy mi a jelentesuk, rengeteg teoria all rendelkezesunkre. A lenyeg viszont az, hogy a cel a muzlim vallas megsertese volt, igy nem elegedtek meg azzal, hogy leszedjek a gomboket, hanem azoknak a tetejebe nyomtak bele a keresztet.



Egybol a temblom mellett talalhato egy szep kut. Nagyon sok a kut a varos tortenelmi reszeiben, mivel a muzlimok nagyon tiszta emberek voltak, otszor kellet egy nap mosakodniuk, es mielott a mecsetbe beleptek. Az ezekbol a kutakbol folyo viz ihato es nagyon jo izu.


A templom masik oldalan folyik a Darro folyo, aminek a neve aranyat jelent. Ez abbol az idobol adodik, amikor sok-sok evvel ezelott a hegyekben egy aranybanya uzemelt. Mara mar minden pici darab aranyat kibanyaztak a hegybol, de a granadaiak ugy hiszik, hogy gyakori esozesek es nagy viharok utan a sar, ami a hegybol lefolyik a folyoban talan hoz magaval par aranyroget. Mind a mai napig talalsz olyanokat, akik esozesek utan a folyo partjan ulnek, hatha hozzajuk szegodik a szerencse.


Ugy tunik, a varos epitoi mindent felhasznaltak, amire ra tudtak tenni a kezuket. A zsido temeto sirkoveitol (erre mar lattunk peldat Barcelonaban is) egeszen azokig a regi tipusu mosokadakat, amit meg a nagyszuleink es az o szulei hasznaltak ruhamosasra. Ezeket feltordeltek es felhasznaltak utcakovekkent. Itt, egybol a folyo mellett sokat talalsz, amikben barazdak vannak, ezek mind a mosokadakbol valoak.


Itt egy ajto, amit ugy hivnak, hogy ‘anyos ajto’. Kitalalod, miert?


Granada varosa nagyon vedett volt. Errol a hat varosfal gondoskodott, aminek darabjait meg mindig megtalalhatod az utcakon vagy a hazakba epitve Albayzínban, es a kulonbozo meretu lepcsofokok. Habar elso pillantasra nem tunik egyertelmunek, ha belegondolsz, a katonak, akiknek teljes pancelzatban, fegyverrel a kezukban rohantak fel az utcakon, nem tudtak felszaladni, hanem oda kellett figyelniuk, hogy hova lepnek. Ez sikeresen lelassitotta a sereget.


Egy masik dolog, ami a vedelmet szolgalta, az a haz ajtaja volt. Ahogy a kepen latod, itt sok haznak van egy nagy ajtaja, amibe egy kisebbet foglal magaba. Csak akkor nyitottak ki a nagyot, ha allatokat tereltek keresztuk, vagy eppen egy lovaskocsi hajtott at rajta. A mindennapi jaras-kelesre a kisebbet hasznaltak. Ennek a magassaga pont akkora volt, hogy ha egy ember keresztul akart menni, le kellett hajonlnia es eloszor a fejet addugnia. Ez pont a megfelelo pozicio volt arra, hogy a masik oldalon varakozo vedekezo lecsapja ezt a fejet.


Egy erdekes, a vezeteknevekkel foglalkozo tortenettel fejezem be a mai blogot. Az irasok szerint amikor a katolikus kiralyok visszafoglaltak a varost, az elso dolog amit tettek, az az, hogy kiuztek a zsidokat es a muzlimokat…vagy itt maradhattak, ha attertek a kereszteny vallasra es fizettek a koronanak. Mindenki, aki ugy dontott, hogy marad, kapott egy kereszteny vezeteknevet. A nevadas nem volt tul kreativ, mindenki allatok, novenyek, targyak nevet kapta. Igy ha a spanyol baratod vezetekneveben felismered egy noveny nevet, akkor nagy a valoszinusege annak, hogy osei zsidok vagy muzlimok voltak.




No comments:

Post a Comment